Økt sikkerhet på norske veier første halvår

De foreløpige oversikter fra Statistisk sentralbyrå viser en meget positiv ulykkesutvikling på norske veier første halvår 2005. Det skjer færre ulykker, færre blir skadd og antall drepte går markert ned.

- UP og TT takker trafikantene for innsatsen

- Det er i denne forbindelse all grunn til å rette en takk til trafikantene som selv har gjort den største innsatsen for å ned ulykkestallene, sier Utrykningspolitiet (UP) og Trygg Trafikk (TT) som understreker at den positive utviklingen bør være et incitament for alle til en ytterligere forsterket innsats mot trafikkulykkene i tiden som kommer.

Halvårsoversikten fra Statistisk sentralbyrå viser at antall politirapporterte ulykker er gått ned med 203 fra 3 952 til 3 749, eller en nedgang på 5,1 prosent. Antall skadde er redusert med 177 fra  5 636 til 5 459, eller en nedgang på  3,1 prosent. Antall drepte er gått ned med 34 fra 133 til 99 og har en nedgang på hele 25,6 prosent.

I juli (til og med 27. juli) har 13 personer mistet livet i trafikken, mot 25 i hele juli måned i fjor. Men da gjenstår fire dager av måneden, og det kan dessverre skje flere ulykker.

UP og TT har for øvrig merket seg at den eneste trafikantgruppen som har hatt en negativ utvikling i perioden er skadde fotgjengere i alderen 13-40 år, og dette vil nå bli drøftet med de andre trafikksikkerhetsetatene. Det samme vil også bli tilfelle med den negative utviklingen for personer drept eller skadde i veitrafikkulykker med vogntog innblandet. Oversikten viser ellers at det har vært en mindre økning i utforkjøringer mens det er blitt færre møteulykker.

Kontaktperson i UP:
Fung. sjef for Utrykningspolitiet Tov Svalastog, tlf 33 13 44 16, mobil 90 68 69 61

Kontaktpersoner i Trygg Trafikk:
Direktør Leif Agnar Ellevset, tlf 23 21 94 00, mobil 913 33 000
Kommunikasjonssjef Kristin Øyen tlf 23 21 94 00, mobil 95 88 75 88

 

Del via
Ukens spørsmål
');