Fredrikstad-spiller Tarik Elyounoussi og fotball-Norge fronter storstilt reflekskampanje sammen med Trygg Trafikk og Norges Fotballforbund (NFF).
Alle vet at det er fornuftig å bruke refleks. Men hvorfor er det så få som gjør det?
I femårsperioden 2006-2010 døde 136 fotgjengere på norske veier. Av disse var hele 104 personer over 45 år.
I høstmørket er det mye som krever bilførernes oppmerksomhet: fuktig veibane, regn, tåke, reklameskilt, butikkvinduer og lys fra andre kjøretøyer. De neste ukene reiser tusenvis av fotballsupportere på kamper landet rundt. De representerer en risikogruppe.
- Det er viktig at vi bidrar til trafikksikkerhet. Supporterne er uerstattelige, og vi er veldig opptatt av deres sikkerhet fra og til fotballkamper og ellers i hverdagen. Vi er glade for å støtte denne aksjonen, sier Tarik Elyounoussi i Fredrikstad.
I forbindelse med semifinalekampene i NM vil Fredrikstad og Aalesund sammen med Frisk Forsikring, Trygg Trafikk og NFF dele ut tusenvis av reflekser i forkant av kampene. På disse står det "Vi har ingen supportere å miste".
- Store fotballkamper samler tusenvis av barn, ungdom og voksne. De kommer gående, syklende og kjørende til arenaene. Da oppstår det lett uoversiktlige situasjoner i trafikken. Når myke trafikanter er godt synlige, reduseres risikoen for ulykker, sier direktør Kari Sandberg i Trygg Trafikk.
Sandberg minner om at refleks er fotgjengernes billigste og viktigste livsforsikring i høstmørket.
- Vi er glade for dette samarbeidet. Fotballen er en sportslig og sosial møteplass for folk over hele landet. Da er fokuset på trafikksikkerhet både viktig og naturlig, sier direktøren i Trygg Trafikk.
Om lag 1000 fotgjengere skades i trafikken hvert år. Bare fem prosent av dem brukte refleks. Tenk deg at du går uten refleks i mørket langs en vei. Da vil en bilfører som kjører i 50 km/t ha to sekunder på å oppdage deg. Med refleks vil bilføreren ha 10 sekunder til rådighet. Det kan redde livet ditt!
Vi har ingen supportere å miste!



