Er refleksen god nok?

Reflekser kan bli ripete og for gamle til å virke bra nok. Refleksvester kan også gi betydelig dårligere refleksjon etter vask. Her er opplegg for hvordan dere kan teste ut reflekser med barna inne i barnehagen.

Testing av refleks med lommelykt

 

LYS I MØRKET: Refleks redder liv. Foto Trygg Trafikk

I denne aktiviteten sammen med barna kan dere teste ulike reflekser og finne ut hvilke som virker best.

  • Gjennomfør testen i en mørk gang.
  • Lommelykten må holdes på siden av hodet i nese/øye høyde.
  • Lys på refleksene dere har hengt opp, eller som noen holder opp. Bruk nye, gamle, harde og myke reflekser og refleksbånd. 
  • Prøv også å lyse på aluminiumsfolie, stål, speil og glitter.
  • Test refleksvester, nye uvaskede og gamle vester som er vasket.


TEST ETTER VASK: Vesten til høyre tålte ikke vask. Det gjorde den til venstre. Foto: Reflektil

Reflekser må være godkjent

Refleks er et sikkerhetsprodukt som har til hensikt å beskytte brukeren. Derfor er det viktig at reflekser holder de krav som stilles. Det finnes dessverre reflekser på markedet som ikke holder det de lover.

Ved anskaffelse av refleksvest er det viktig å kontrollere at det i vesten er festet/innsydd en merkelapp hvor det skal fremgå:

  • At den er CE- merket
  • Hvem som har produsert refleksen/vesten eller er ansvarlig importør
  • Hvilken standard vesten er produsert etter (471 klasse 2 eller 1150)
  • Hvor mange gangers vask skal den tåle
  • Hvilken størrelse det det (piktogram)
  • Være modellmerket

 

Del via
Ukens spørsmål