Førerfeil i 7 av 10 ulykker

I 7 av 10 dødsulykker i år har ulike forhold knyttet til føreren vært dominerende årsak. Høy fart, uoppmerksomhet og rus er de vanligste årsakene

Foto: Statens vegvesen

Tekst: Marianne Billing

  • 35 prosent av alle drepte var innblandet i en utforkjøringsulykke, som er en dobling i forhold til tidligere.
  • Mer enn 40 prosent av de drepte brukte ikke bilbelte.

 

Etter årets sju første måneder har 162 mistet livet på norske veger, mot 117 i tilsvarende periode i 2007.

Dette fremgår av en fersk vurdering fra Statens vegvesen, som bygger på etatens egne undersøkelser og analyser av alle dødsulykker. Til tross for økningen i dødstallene, er antall skadde og antall ulykker i trafikken på et nivå som tilsvarer 2007.

Flere utforkjøringer

I forhold til i fjor er det registrert en dobling av antall trafikanter drept i utforkjøringsulykke. En urovekkende stor andel av økningen gjelder unge trafikanter under 24 år. Så langt i 2008 er 35 prosent av alle drepte vært innblandet i en utforkjøringsulykke.

- Mange ulykker kan ha flere årsaker. I halvparten av dødsulykkene mener vi at førerfeil i form av uoppmerksomhet er den dominerende årsaken, mens i ca 40 prosent er grunnen for høy fart. I underkant av 20 prosent av dødsulykkene var fører ruset, sier Finn Harald Amundsen i Statens vegvesen.

Veien sjelden dominerende årsak 

Analysen slår også fast at i 30 prosent av dødsulykkene kan det se ut som vegrelaterte forhold har medvirket til ulykken eller ulykkens omfang. De viktigste faktorene er glatt føre og farlig sideterreng.

- Veien i seg sjøl er sjelden dominerende årsak, men kan være med på å avgjøre utfallet når først ulykken er ute. Glatt føre ofte i kombinasjon med høy fart har vært utløsende faktor for 14 prosent av dødsulykkene. Videre kan det se ut som veiforhold har vært medvirkende til at konsekvensene har blitt så alvorlige i 15 prosent. Da gjelder det forhold som farlig sideterreng som trær, stolper, fjellnabber og andre sidehindre. Denne fordelingen mellom vei- og førerrelaterte årsaker er forholdsvis stabil i forhold til tidligere år, sier Amundsen.

Analyserer alle dødsulykker

Ved alle dødsulykker på norske veier rykker et team fra Statens vegvesen ut for å gjøre en ulykkeanalyse. Denne analysen er grunnlaget for tiltak som settes i verk, samt utgjør også etatens fakta- og kunnskapsgrunnlag i arbeidet med trafikksikkerhet.

Etter årets sju første måneder har 162 blitt drept i trafikken. I 2007 ble 117 drept i tilsvarende periode, mens 127 ble drept i 2006 og 118 i 2005.

- I årets juli-trafikk mistet 24 livet. 14 ble drept i utforkjøringsulykke. Et gjennomgående tema er høy kjørefart kombinert med manglende bruk av bilbelte og rus. 10 av de 24 drepte var motorsyklister, sier Amundsen.

Fakta

Årsakstyper
Så langt i år er:
- 46 prosent drept i møteulykker (56 prosent i 2007)
- 35 prosent drept i utforkjøringsulykker (20 prosent i 2007)
- 12 prosent drepte i fotgjengerulykker
- 11 prosent drept i kryssulykker.
Medvirkende faktorer Antall Andel
For høy fart 47 37 %
Uoppmerksomhet/sykdom 60 47%
Uerfaren 8 6 %
Rus 16 13 %


Når summen av alle medvirkende faktorer, både forhold knyttet til veg og trafikant, blir over 100 % skyldes det at det er flere faktorer som spiller inn i samme ulykke.

Dybdeanalyse av dødsulykker (Statens vegvesen) 

Del via
Trygg Trafikk i media
    Ukens spørsmål
    ');