Ved utgangen av juli hadde 122 personer mistet livet i trafikken i år, mot 118 på samme tid i fjor. Fjoråret ble et år med et historisk lavt antall. De første månedene av 2006 fortsatte den positive utviklingen, men Trygg Trafikks foreløpige tall over omkomne i trafikken til og med juli viser at årets sommertrafikk allerede har krevd mange liv. Hele 13 flere menneskeliv har gått tapt i trafikken i juni og juli i år, sammenlignet med i fjor.
- Dessverre varsler de første dagene av august dystert, med hele seks omkomne på tre dager, og flere alvorlige ulykker, sier Trygg Trafikks direktør Kari Sandberg.
Hun oppfordrer bilistene til å ta det med ro i helgetrafikken og respektere fartsgrensene. I tett trafikk er det praktisk talt ingenting å vinne på å kjøre aggressivt med mange forbikjøringer. Risikoen for en ulykke er derimot høy.
Dybdestudier viser at i en av fem ulykker med personbil er sovning eller uoppmerksomhet bak rattet en medvirkende årsak.
- Ta pauser og sørg for å drikke nok vann i varmen. Underskudd på væske gjør deg sløv og uoppmerksom i trafikken. I tillegg er det selvsagt viktig å sørge for at alle i bilen er riktig sikret, understreker Sandberg.
Kontaktpersoner:
Direktør Kari Sandberg tlf 23 21 94 05 - mobil 952 21 074
Kommunikasjonssjef Kristin Øyen tlf 23 21 94 00 – mobil 95 88 75 88


