![]() |
|
Det er tryggest å sitte bakovervendt. |
REMA 1000 tar i bruk en hittil uutnyttet kommunikasjonskanal når de i disse dager forsyner alle handlevogner med et klistremerke i klappsetet for barn. Budskapet på merket er enkelt «Barn bør sitte bakovervendt». Ideen er det reklamebyrået Circus som kom opp med, og både de og REMA 1000 gjennomfører kampanjen helt uten kostnader for Trygg Trafikk.
– Vi synes det er veldig positivt at REMA 1000 på denne måten bidrar til at flere barn kanskje sikres bakovervendt lengre, sier Trygg Trafikks kommunikasjonssjef Kristin Øyen.
– Vi vet at vi har mange kunder som er småbarnsforeldre og vi håper dette kan bidra til at enda flere får med seg budskapet til Trygg Trafikk, sier markedsansvarlig i REMA 1000 Norge, Lillian Steinsnes.
Seks av ti feil vei
Tellingene ble gjennomført av Trygg Trafikk og If forsikring i mai/juni 2008, og totalt ble 668 barn registrert. Bare halvparten
av barna var sikret på den måten som gir best sikkerhet. Mange barn i skolealder er kun sikret med bilbelte, eller bare bilpute,
mens anbefalingen er en beltestol med rygg og beskyttelse på sidene.
I aldersgruppen 1 – 3 år gir en bakovervendt barnestol omtrent fem ganger høyere reduksjon i risikoen for skade sammenlignet
med en forovervendt barnestol. Allikevel er bare 38 prosent av barna i denne aldersgruppen sikret med ryggen mot kjøreretningen.
Når mange foreldre
REMA 1000 har 451 butikker med omtrent 40 000 handlevogner. I tillegg til merket vil butikkene henge opp en plakat med samme budskap. Merket og plakatene henviser til Trygg Trafikks nettsider, der det finnes omfattende informasjon, råd og veiledning om riktig sikring av barn i bil.
– Plasseringen av merket med informasjon på barnesetet i handlevognene gjør at det stort sett bare vil være de vi vil nå, nemlig småbarnsforeldrene, som ser informasjon, sier Kristin Øyen.
– På denne måten vil vi nå mange småbarnsforeldre som kanskje ikke er klar over hvor stor forskjellen i sikkerhet er når sitter bakovervendt, og som ikke kjenner til at det finnes mye informasjon på nettsidene våre.



