Kontaktinformasjon

Trygg Trafikk Buskerud

Besøksadr: Tollbugate 2
3044 Drammen
Postadr: 2265 Strømsø
3003 Drammen

Distriktsleder:
Anne Marit Jordheim

Tlf: 32 21 44 88
Mob: 971 68 498
Fax: 32 89 08 28
jordheim@tryggtrafikk.no




 

Trygg Trafikk  Buskerud

Leser om trafikk for barna

Heidi Løvdokken mener det er viktig å lære barna hvordan de kan ferdes trygt i trafikken. Datteren Guro (3) følger spent med når mor leser.

Tekst og foto: Simen Slette Sunde

LESESTUND: Heidi Løvdokken leser fra en bok om bilbeltedyret Tarkus for datteren Guro (3).

Sondre (5) og Guro (3) er begge medlemmer av Barnas Trafikklubb. Det var også mor Heidi Løvdokken når hun var på deres alder.

- Jeg hadde stor glede av det selv når jeg var barn. Jeg har tatt vare på materialet jeg fikk fra Trygg Trafikk og tittet på det her om dagen. Det er store forskjeller siden den gang, men jeg synes alt er bra på sin måte, sier Løvdokken.

Påminner

Familien bor landlig til utenfor Gol, og har en lite trafikert "kjerrevei" som leder opp til huset.

- Barna får ikke så mye trening i trafikken, når vi bor så øde. Men nå lærer de seg i hvert fall teorien. Så får vi teste kunnskapen i praksis når vi er på bytur, sier moren.

Hun tror barna har utbytte av innholdet i bøkene, men understreker at de også lærer om trafikksikkerhet i barnehagen. Gjennom materiellet sier hun at foreldrene får tips om hvordan de skal snakke med barna om temaet.

SPILL: Tarkus, Musedyret, Flaggi-Lise og Leon heter hovedpersonene i brettspillet Guro (3) har fått fra Trygg Trafikk.

- Det er også lettere å huske at vi skal prate om dette når vi får pakkene i posten. Det er fort gjort å glemme det ellers, innrømmer Løvdokken.

Bøker og CDer

I Barnas Trafikklubb møter barna beltedyret Tarkus, kameleonen Leon, Musedyret og flaggermusa Flaggi-Lise. Gjennom bøker, CDer og spill ser vi hvordan vennene takler forskjellige utfordringer i trafikken. Med bøkene følger også et foreldrehefte som forklarer mødre og fedre pedagogikken bak materialet, og gir råd om hvordan snakke med barna om farene de møter i trafikken.

- Jeg synes det er positivt med opplæring fra barna er små, sier Løvdokken.

Hun har imidlertid et tips om hvordan materialet kan gjøres bedre:

- Jeg ser forskjell på det som Sondre fikk, og det Guro nå får. Før var det klippe- og limeoppgaver med. Ungene liker å sitte og pusle litt, så det savner jeg, sier moren.

Del via
Kurs og aktiviteter
  • Riktig sikring av barn i bil

    "Ta vare på det kjæreste du har. Kjør ikke en meter uten at barn og voksne er spent fast på en forsvarlig måte", sier professor dr. med. Inggard Lereim. Men hva er riktig sikring?

    15.03.10Les mer
');