Reflekspoliti for en dag

I fjorårets reflekskampanje «Rollebyttet», lot Trygg Trafikk barna snakke til de voksne. Sofiemyråsen andelsbarnehage i Oppegård tok Trygg Trafikk kampanjen på alvor.

REFLEKSPOLITI: Barna er klare for aksjon - Foto: Monia Buyle

Undersøkelser viser at voksne er flinke til å sette refleks på barna og hunden, men ikke seg selv. I Sofiemyråsen andelsbarnehage ble barna tatt med på råd. Hva kunne de gjøre?

 

Politiet og Trygg Trafikk ble kontaktet, og barnehagen fikk tilsendt gratis reflekser til utdeling. Men det artigste var kanskje å få lage ordentlige politiskilt og få være reflekspoliti for en dag.

 

Bruk refleks - få en kjeks 


På den nasjonale refleksdagen 16. oktober i fjor stod barna med telleskjema utenfor barnehagen. Alle skulle telles, - forbipasserende med og uten refleks. De som ikke var i tellekorpset delte ut refleks og kjeks under slagordet: Bruk refleks - få en kjeks.

 

Glade barn - fornøyde foreldre

Barnehagen fikk mange positive tilbakemeldinger på aksjonen. Foreldre kommenterte at det var morsomt, men også flaut og tankevekkende å bli stoppet av barn. Et vellykket opplegg førte til økt bevissthet og kunnskap hos både barn og voksne. I tillegg fikk barna erfare at det er nyttig å kunne telle. Barnehagen planlegger ny aksjon i vinter, og oppfordrer andre barnehager til å gjøre det samme.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                        

 

Del via
Ukens spørsmål
');