Still klokken – husk refleks

Natt til søndag 31. oktober slutter sommertiden. Det betyr at klokken skal stilles én time tilbake og at det blir mørkere tidligere om kvelden. Så har du ikke tatt frem refleksen, må du gjøre det nå.

Mange fotgjengere tror at når de selv ser bilen, ser også bilisten dem. Men i mørke høst- og vinterkvelder kan det nesten være umulig for bilisten å se fotgjengeren langs veikanten.

Uten refleks er du synlig først på 25 - 30 meters hold, med refleks er du synlig på 140 meters hold når bilen bruker nærlys. Med fjernlys kan bilføreren se deg på 400 meters avstand. 

35 prosent av alle fotgjengerulykker skjer i mørket, og bare om lag fem prosent av fotgjengere som blir påkjørt og skadet bruker refleks. De siste fem årene har i gjennomsnitt 800 fotgjengere blitt skadet i trafikken, og rundt 30 fotgjengere har mistet livet. (Kilde:SSB)

Del via
Trygg Trafikk i media
Ukens spørsmål
');