Tekst: Marianne Billing og Simen Slette Sunde
Arkivfoto: Trygg Trafikk
Trygg Trafikk har i vår undersøkt kravene til skoletransport i alle landets fylker. I 14 av landets 19 fylker aksepterer politikerne at skolebarn må stå på bussen. Det kan de gjøre fordi det fortsatt er lovlig med ståplasser. Bare Sogn og Fjordane, Nord-Trøndelag, Troms, Finnmark og Nordland har sørget for at alle skolebarn får sitteplass på bussen.
Det er for dårlig, mener Trygg Trafikk, som sammen med Transportbedriftenes Landsforening (TL) igjen fremmer krav om at fylkene pålegges å kjøpe inn skoletransport der alle barn får sitte i et sete med belte.
- Skoleskyss er et sikkert transportmiddel og det er sjelden alvorlige ulykker inntreffer. Men skjer det først en ulykke med
overfylte skolebusser hvor barn står i midtgangen og sitter usikret i setene, kan konsekvensene bli katastrofale, sier Trygg
Trafikks direktør Kari Sandberg. Hun mener vi bør ta lærdom av finnene, i 2006 innførte de krav om at alle barn skal ha sitteplasser
med setebelter under skoleskyss.
Skylder på økonomi
Hver dag reiser 200 000 barn med kollektivtransport til skolen. En undersøkelse TL gjennomførte i 2006 blant medlemsbedriftene
viser at 2-3000 barn må stå på bussen hver dag. Skolebarns rett til sikker og forsvarlig skoletransport var oppe til høring
i Kirke-, utdannings- og forskningskomiteen 28. september 2006. På tross av positive signaler fra komiteen ble forslaget nedstemt.
Les mer her:
Trygg Trafikk får mange henvendelser fra fortvilte foreldre som opplever skoleskyssen som utrygg, og som ikke når fram lokalt. Trygg Trafikk har derfor kontaktet alle fylkeskommunene for å høre om fylkene selv vil sørge for at barna kommer trygt fram. Svarene fra Aust-Agder, Telemark og Rogaland er representative eksempler på hva som skjer når Stortinget overlater ansvaret til fylkespolitikerne.
–Skoleskyss var oppe i Stortinget, men det kom ikke noe ut av det. Vi har ingen konkrete planer om å innføre strengere krav selv. Det er jo et økonomisk spørsmål, sier seksjonsleder Kjell Arild Eide ved Samferdselsseksjonen i Aust-Agder.
Ønsker påbud
Fylkesrådmann Rolf-Helge Grønås i Telemark fylkeskommune beskriver temaet som brennbart og forteller at det har blitt diskutert internt lenge.
– Hvis politikerne ønsker sitteplass til alle på skolebussen, er ikke det noe problem å få til. Men vi har hele tiden et press for å holde våre økonomiske rammer, sier Grønås.
- Mange mener det ikke er særlig trygt å la små barn stå i midtgangen på bussen. Tilbyr dere trygg transport eller bare lovlig transport?
- Det er et spørsmål du godt kan stille. Hvis det er en differanse mellom hva som er trygt og hva som er lovlig, har vi et lovproblem, mener fylkesrådmannen i Telemark.
I Rogaland står hver dag står rundt 350 elever i midtgangen på bussen på vei til skolen. Det har fylket ingen planer om å forandre.
– Vi ønsker et statlig påbud om sitteplasser til alle og bilbelte på bussene. Det har vi tatt opp med departementet. Hvis staten krever det, vil de også måtte bevilge penger til fylkene for å gjennomføre tiltaket, sier fylkesordfører Roald Bergsaker.
Krever belte
Nord-Trøndelag er et av fem fylker som sørger for at alle elever har sitteplass på skolebussen. Samferdselsråd Susanne Bratli
vil gå enda lenger.
– Hva skjer hvis en buss kjører av veien og barn blir drept, eller hardt skadet, fordi det ikke finnes bilbelter i bussen,
spør Bratli.
Samferdselsråden forteller at fylket er villige til å bruke to-tre millioner kroner hvert år til alle elever sitter i nye busser som har montert bilbelte.
– Dette er en naturlig videreføring av et bredt arbeid for å gjøre transporten sikrere, sier Bratli.
Tryggere holdeplasser
De alvorligste ulykkene i Norge med barn på skolevei har skjedd når barna har krysset veien etter å ha gått av bussen. Administrerende direktør Vidar Kjesbu i TrønderBilene AS mener at pengene heller kunne vært brukt til å løse større problemer på veiene enn på nye busser med belter på alle plasser.
– Mange sjåfører opplever at av- og påstigning er mer skummelt på steder som mangler busslommer, eller der disse er for små. Her løper barna rundt ute i veien, mens trafikken går forbi. Andre steder blir elevene satt av i veikanten, og må gå langs veien hjem, forteller direktøren.
– Det må stilles krav til tilrettelegging av sikker av- og påstigning på buss i tillegg til at barna sikres inne i bussen. Det er viktig å se skoletransporten som en helhet, fra dør til dør, sier direktør Kari Sandberg i Trygg Trafikk.
Fylkesoversikt over skoleskyss
|
Fylke |
Stående elever |
Krav om sitteplass |
Krav om setebelte |
|
Akershus |
ja |
nei |
nei |
|
Aust-Agder |
ja |
nei |
nei |
|
Buskerud |
ja |
nei |
nei |
|
Finnmark |
nei |
ja |
nei* |
|
Hedmark |
ja |
nei** |
nei |
|
Hordaland |
ja |
nei |
nei |
|
Møre- og Romsdal |
ja |
nei |
nei |
|
Nordland |
nei*** |
ja |
ja |
|
Nord-Trøndelag |
nei |
ja |
ja**** |
|
Oppland |
ja***** |
nei |
nei |
|
Oslo |
ja |
nei |
nei |
|
Rogaland |
ja |
nei |
nei |
|
Sogn- og Fjordane |
nei |
ja |
nei |
|
Sør-Trøndelag |
ja |
nei |
nei |
|
Telemark |
ja |
nei |
nei |
|
Troms |
nei |
ja |
vil innføre |
|
Vest-Agder |
ja |
nei |
nei |
|
Vestfold |
ja |
nei |
nei |
|
Østfold |
ja |
nei****** |
nei |
*Finnmark: Hovedtransportør (FFR) har setebelte til alle i sine busser, men de fem mindre transportørene har ikke dette på
plass i alle busser ennå.
**Hedmark: Vil forsøke å tilby alle elever sitteplass fra høsten av, men har åpne ruter og er usikker på om det vil fungere
i praksis.
***Nordland: Er i anbudsfase, beregner sete til alle barn, og kjøper inn nye busser. Hvert barn skal ha eget sete med setebelte
når anbudene er ferdigforhandlet innen utgangen av 2008.
****Nord-Trøndelag: Vil bruke 2-3 mill. kr hvert år til alle elever sitter i nye busser med setebelter.
*****Oppland: Har beregnet sitteplass til elever med skyssrett, men rutene er åpne for andre og kan derfor bli fulle. Planlegger
sitteplass til alle.
******Østfold: Har vedtatt at barneskoleelever med skyssrett skal ha sitteplass. Vanskelig å gjennomføre i praksis.


