Tekst og foto: Vibeke F. Rørholt
Vi har funnet en liten koffert til Tarkus som han kan ha med seg i samlingsstunden. Han kan ha med seg forskjellige ting i kofferten, som passer til temaet dere skal snakke om. Vi har fått tak i forskjellige biler, utrykningskjøretøy, motorsykkel, anleggsmaskiner, skilt og trafikklys.
Mye av dette har dere sikkert allerede i barnehagen, men samler dere det i en koffert, eske eller pose, kan dere ta det frem som en slags ”snakkepose”.
Har dere presentert alle tingene, kan dere også bruke dem i Kims lek.
Baller har lett for å trille ut i veien, derfor har vi tatt med den.
Flere barnehager har sydd uteklær til Tarkus, som han kan bruke når han er med på tur. Vi har fått tak i utedress som er laget til en medium stor dukke og spettet opp sømmen i skrittet.
Refleksvesten Tarkus har på, har vi mønster til. se her.
Sykkelhjelm og bilsete har vi fått tak i fra serien til Babyborn. Vi har også sett at det finnes sykkelsete.
Dette er eksempler på hva som kan brukes. Dere har sikkert egne idéer og andre effekter i barnehagen hos dere. Vi ønsker bare å inspirere dere til å tenke hvordan dere kan bruke Tarkus i barnehagen.
Har dere andre idéer, blir vi veldig glade for flere tips og send gjerne bilder!


