Trygg Trafikk krever hjelmpåbud nå

4000 barn skader seg på sykkel hvert år. De fleste skadene er mindre alvorlige og leges helt etter kort. Men en del barn får hodeskader som gir varig mén og fører til konsentrasjonsvansker, smerter og gjør skolelivet vanskelig.

Inggard Lereim, leder av Norsk trafikkmedisinsk forening mener det er på høy tid å innføre påbud om sykkelhjelm. Lereim har undersøkt antall trafikkskadde som behandles på norske sykehus årlig, og andelen syklister blant disse. Han har funnet at så mange som 13 000 syklister skades hvert år. Over en tredel, eller 4000, av disse er barn under 14 år.

– Én av fem sykkelskader som behandles på sykehus er hodeskader. Det er en kolossal forskjell på skader hos syklister med og uten hjelm. En av ti som bruker hjelm får hodeskader i sykkelulykker. Hos syklister uten hjelm får åtte av ti hodeskader, sier Lereim.

Barn fra 10 år er spesielt utsatt for sykkelskader. De fleste skadene er mindre alvorlige, og heles helt igjen. Men de alvorligste skadene er hodeskader, som ofte gir varige mèn i form av lammelser, personlighetsforandring, redusert taleevne, hukommelsessvikt, synsforstyrrelser og konsentrasjonsvansker. Skader som gjør skole- og studielivet vanskelig for mange unge.

En undersøkelse gjennomført av Statens vegvesen i år viser at flertallet (79 prosent) i befolkningen er positive til et påbud, for alle syklister. Etaten anbefalte allikevel ikke Samferdselsdepartementet å innføre påbud nå, av frykt for at færre da velger å sykle.

Både Landsforeningen for trafikkskadde (LTN) i samarbeid med Inggard Lereim, og Trygg Trafikk ønsker påbud om hjelm for alle syklister, og har bedt departementet se bort fra Statens vegvesens anbefaling. 

- Alle er enige om at det er positivt for folkehelsen å få flere til å sykle mer. Vi mener erfaring fra andre land ikke gir grunnlag for å tro at færre vil sykle selv om de tvinges til å bruke hjelm. Det som skal til for å flere til å velge sykkel fremfor bil i hverdagen er bedre tilrettelegging for syklister i byer og tettsteder, slik at det oppleves som trygt å sykle, sier Trygg Trafikks direktør Kari Sandberg.


Kontaktpersoner:

Direktør Kari Sandberg, telefon 22 40 40 40 mobil 95 22 10 74
Prof. dok. med. Inggard Lereim, telefon 90 85 14 34

Del via
Ukens spørsmål