Ny test: Dette er de tryggeste sykkelhjelmene for barn

Norges mest omfattende test av sykkelhjelmer for barn viser hvilke som beskytter små hoder best. Felles for de sikreste hjelmene er at de har Mips.
– Resultatet er tydelig. Hjelmene som har Mips, gjør det jevnt over best – og de fire som deler førsteplassen, har det alle sammen.
Det sier spesialrådgiver i Trygg Trafikk, Ann-Helen Hansen.
Hun forklarer at Mips er et tolagssystem i hjelmen som gir hjernen ekstra beskyttelse ved fallulykker. Kort sagt: bevegelsesenergien ved sammenstøtet går inn i hjelmen og ikke hodet.
Markedets mest omfattende test
Testen er gjennomført av Trygg Trafikk og Tryg Forsikring hos RISE (Research Institutes of Sweden) og KTH (Kungliga Tekniska högskulan). Det er andre gangen de gjennomfører denne typen test av sykkelhjelmer til barn. Noe av det som gjør testen ekstra grundig, er at den tester for både rette og skrå støt.
– Alle hjelmene vi har testet, er CE-godkjent, og sånn sett godkjent for det norske markedet. Men de europeiske testkravene innebærer ikke test av skråstøt med rotasjonskraft. Derfor gir denne testen norske forbrukere den beste oversikten over de sikreste hjelmene, sier kommunikasjonsrådgiver i Tryg Forsikring, Torbjørn Brandeggen.
Oppfordring til foreldre
Den ferske barnehjelmtesten er gjennomført nettopp for å hjelpe foreldre med å ta trygge og informerte valg.
Trygg Trafikk oppfordrer foreldre og andre som skal kjøpe barnehjelmer til å sette seg inn i hvilke som gir hjernen best beskyttelse.
– Det er mange ting å ta stilling når du skal kjøpe sykkelhjelm: pris, design og personlig smak. Likevel er det én ting som bør telle mer enn noe annet: sikkerhet. Ikke la deg ikke lure av barnevennlig og gøyalt design, se etter hjelmer med Mips. Det behøver ikke koste all verden. Du finner slike hjelmer til under 500 kroner, avslutter Ann-Helen Hansen fra Trygg Trafikk.
Se resultatene her:
Rangeringen er basert på risiko for hjernerystelse:
- 5 stjerner: Hjelmen har mindre enn 20 prosent risiko for hjernerystelse.
- 4 stjerner: Hjelmen har 20–40 prosent risiko for hjernerystelse.
- 3 stjerner: Hjelmen har 40–60 prosent risiko for hjernerystelse.
- 2 stjerner: Hjelmen har 60–80 prosent risiko for hjernerystelse.
- 1 stjerne: Hjelmen har 80–100 prosent risiko for hjernerystelse.
Fabrikant | Hjelm | Ca Pris | Risiko (%) | Rangering |
Sweet Protection | Stringer Mips Hjelm Junior | 899 | 10,95 | ★★★★★ |
Abus | Abus Smiley 2.1 Mips | 649 | 11,04 | ★★★★★ |
Met | Eldar Mips | 751 | 11,68 | ★★★★★ |
Met | Crackerjack Mips | 999 | 19,97 | ★★★★★ |
Met | Hooray Mips | 749 | 20,44 | ★★★★ |
Sweet Protection | Primer Mips | 1199 | 21,45 | ★★★★ |
POC | POC Pocito Omne MIPS | 799 | 22,06 | ★★★★ |
Giro | Register Mips II Youth Helmet | 649 | 33,90 | ★★★★ |
Raskullz | Unicorn m/lys | 599 | 38,59 | ★★★★ |
Lazer | Finch KinetiCore | 729 | 40,99 | ★★★ |
Lazer | Maze JR KinetiCore | 459 | 43,04 | ★★★ |
Raskullz | Krash Cube Hurt Mohawk | 499 | 46,18 | ★★★ |
Abus | Abus Smiley 3.0 | 549 | 46,79 | ★★★ |
Prisene er hentet fra prisjakt.no og via google.com i uke 20.